fbpx
לחץ ״אנטר״ כדי לדלג על התוכן

מזגן חכם עם חסכון בחשמל? סנסיבו Air כאן והוא חכם מתמיד – סקירה

אם אתם עדיין לא מכירים את סנסיבו (Sensibo) הגיע הזמן שתכירו. החברה הישראלית מוציאה דור נוסף לשלט המזגן החכם. אם עד עכשיו ההייפ היה סביב השליטה מרחוק, בדגם החדש – Air – אנחנו כבר מדברים על שליטה אוטומטית וחסכון בחשמל, כיאה למוצר חכם אמיתי. האם שווה לשדרג?

מה נשתנה?

אחד מהיתרונות של סנסיבו על פני מוצרים אחרים הוא שפעולות בשלט המקורי של המזגן נקלטות גם בסנסיבו, והוא יודע לשקף באפליקציה את המצב בו המזגן נמצא. לשם כך, יש למקם את הסנביבו באיזור בו יקלוט את השלט וגם יוכל לבצע פקודות, בדגמים הקודמים המראה החיצוני היה מעט גדול ונטה לא להשתלב בסביבה. הדגם החדש עבר מתיחת פנים ונראה הרבה יותר מודרני ואלגנטי מקודמו ומשתלב טוב הרבה יותר.

שיפור נוסף הוא יכולת התלייה. אם בדגם הקודם הייתם חייבים לדפוק מסמר בקיר או למצוא פתרון מאולתר, הפעם הסנסיבו כבר מגיע עם הכנה ייעודית ומדבקה דו-צדדית לתלייה בכל מקום שתרצו. אם בכל זאת תבחרו ללכת על המסמר – החור הייעודי עדיין כאן. לצערנו הרכיב עדיין לא אלחוטי ודורש חיבור למתח בצורת Micro USB – שגם זמנו עבר.

בדגם החדש מצטרף למסיבה גם חיישן תנועה (motion sensor). חיצונית, חיישן התנועה דומה לרכיב השלט. ומעוצב גם הוא כריבוע לבן לא גדול, הוא אלחוטי ועובד על סוללות AAA שאמורות להחזיק כשנתיים.

בדומה לרכיב השלט, תוכלו לתלות את החיישן בעזרת מסמר(ים)? או מדבקה, אך בנוסף, הוא מגיע עם מעמד קטן שיאפשר לכם לשים אותו על ארונית, שולחן או כל מקום שתחפצו. אני מצאתי את האופציה הזו נוחה ביותר ומיד אתאר את השימוש שלי בחיישן.

הגדרה זריזה

ההתקנה זריזה ומתבצעת על ידי סריקת ברקודים בגב הרכיבים. אלו יופיעו באפליקציה שגם היא עברה לא מעט שדרוגים בזמן האחרון, ומיד אפרט עליהם. התאמת השלט למזגן מתבצעת על ידי כיוון השלט הקיים של המזגן לסנסיבו ולחיצה על כפתור ההדלקה בהתאם להוראות על המסך. זה הכל. אפשר לזרוק את השלט.

האפליקציה תאפשר לכם שליטה מלאה במזגן מכל מקום שבו תהיו, כל עוד יש לכם אינטרנט. זאת אומרת שתוכלו לדעת מה מצב המזגן, להדליק ולכבות. כמו כן תוכלו לשלוט בכמעט כל פרמטר של המזגן כאילו הייתם ליד השלט הפיזי. בסקירה הזו אתמקד יותר ביכולות המתקדמות יותר של האפליקציה אבל תוכלו לקרוא בהרחבה על הפונקציות הבסיסיות בסקירה של הדור הקודם.

כמה חכם?

את חיישן התנועה בחרתי לשים בחדר המשרד המאולתר לימי הקורונה. הרעיון די פשוט, להדליק את המזגן בבוקר ולכבות אותו כשאני מסיים לעבוד, והכל אוטומטית. אז איך זה עובד? לאחר חיבור החיישן, נגדיר “בקרת נוכחות” ונקבע מה יקרה כאשר יש או אין תנועה. באפשרות הבסיסית יותר, תוכלו להגדיר שהמזגן יכבה כאשר אין תנועה למשך זמן מסויים שנע בין דקה ל-60 או להדליקו כאשר תנועה מזוהה. המזגן ידלק על אותו מצב כמו שהיה לפני הכיבוי.

קרה לי ששכחתי את המזגן עובד בחדר יותר מפעם אחת. האם זה פתר את הבעיה? לגמרי. אמנם לקח לי כמה נסיונות להבין מה הזמן האופטימלי להגדרת הכיבוי האוטומטי, אבל עכשיו אני פשוט סומך על הסנסיבו שיכבה את המזגן כאשר אני מסיים לעבוד.

אופציה נוספת ומתקדמת יותר היא הפעלה וכיבוי של “בקרת אקלים” בהתאם לזיהוי התנועה. בקרת האקלים מאפשרת הדלקה וכיבוי של המזגן בהתאם לטמפרטורה בחדר. כלומר, תרחיש אפשרי יהיה – אם מישהו נכנס לחדר וגם הטמפרטורה מעל 29 מעלות -> הדלק את המזגן. אהבתם? אני כן. את שני הפיצ’רים תוכלו גם לתזמן כך שיעבדו רק בימים ושעות מסויימות.

למטיבי לכת

אם לא הבנתם, הסיפור בסנסיבו הוא לא החומרה אלא התוכנה. האפליקציה היא זו שבעצם יודעת לעשות מה שאף אחד לא יודע וכנראה שאם תקנו סנסיבו, תקנו אותו בזכותה. היא כל הזמן מתעדכנת ופיצ’רים ואפשרויות חדשות מתווספות. בואו נכנס עוד קצת למה היא מציעה.

הפעלה לפי מיקום” בו ניתן להגדיר את כתובת המגורים ורדיוס, ובדומה לבקרת האקלים ובקרת הנוכחות, לבצע השליטה על המזגן או להפעיל/לכבות את בקרת האקלים ובקרת הנוכחות.

איבדתי אתכם? אנסה לסכם מה היה לנו, 4 פונקציות – הפעלה לפי זמנים, לפי תנועה, לפי מיקום ולפי אקלים. בתוך ההגדרה של כל אחת מאלו תוכלו להפעיל או לכבות את הפונקציות האחרות או לשלוט ישירות במזגן. שימו לב*, “הפעלה לפי מיקום” ו-“בקרת אקלים” אינן דורשות את חיישן התנועה. הפעלה וכיבוי של בקרת האקלים לפי מיקום דורשת הרשמה לשירות ה-“פלוס” שמיד אפרט עליו.

האם צריך כל כך הרבה אפשרויות? כנראה שרובנו לא נשתמש בכולן. אבל אם אתם אוהבים שהדברים קורים אוטומטית, אין ספק שרמת השליטה היא לא משהו שקיים בשום מוצר אחר. אצלי למשל הפעלת המזגן על פי תנועה בלבד עלולה להיות בעייתית בגלל בעלי החיים, לכן שילוב של מיקום, תנועה וזמנים, הוא פתרון נהדר.

אם כל זה לא הספיק לכם ואתם רוצים עוד, תשמחו לדעת שסנסיבו עובד נהדר עם העוזרות הקוליות של גוגל ואמזון. עם IFTTT. ואם אתם ממש רוצים עוד, סנסיבו גם חושפים API שלם כך שתוכלו לשלוט בו בקלות דרך HomeAssistant או אפילו לכתוב אפליקציה משלכם.

פלוס

אז הפעם הפלוס הוא בעצם מינוס. כפי שקראתם, לא כל האופציות באפליקציה פתוחות וחלקן תלויות בהרשמה לשירות פרימיום בתשלום חודש בשם Sensibo Plus. לטענת החברה, עלות השירות יעלם אל מול החסכון בשימוש באופציות שמציע השירות. כחלק מהשירות תוכלו למשל לקבל התראות אם בחוץ הטמפרטורה נעימה והמזגן דולק, שאיכות האוויר ירודה ועליכם לסגור את החלונות. או פשוט לנקות את הפילטרים כי עבר הרבה זמן מאז שעשיתם זאת (ואת זה כולנו יודעים).

כנראה שתוכלו לחיות בלי השירות, אבל אם בכל זאת תרצו אותו, תשלמו 3$ בחודש או 30$ במנוי שנתי.

השורה התחתונה

סנסיבו הוא אחד המוצרים האהובים עליי בגלל לא מעט סיבות. זו חברה ישראלית שמבינה את השוק הישראלי והצרכים שלו. יש שליטה מלאה דרך API. והכל פשוט עובד כמו שצריך. כמות הפיצ’רים שהמוצר מציע כנראה תספק את כולם, וזה קשה.

מצד שני, מחירו של הדגם החדש, כולל חיישן התנועה, עומד על 179$, שזה קצת מעל 600 ש”ח. וזה גם לא מעט כסף. הדגם הקודם עולה כ-280 ש”ח (ללא חיישן) אך עם כמעט עם אותם הפיצ’רים באפליקציה. האם השדרוג שווה את ההפרש? לדעתי לרוב האנשים התשובה היא לא.

אהבתם את הפוסט? עקבו אחר עמוד הפייסבוק של הבלוג.