fbpx
לחץ ״אנטר״ כדי לדלג על התוכן

הדלתות נפתחות מעצמן – בדקתי את מנעול הדלת החכם של Nuki

יצא לי לקרוא לא מעט על המנעול החכם של 2.0 Nuki ואחרי האכזבה מהמנעול של דורי, כבר התחלתי לחשוב שהמנעולים בארצנו לא באמת חכמים. לשמחתי המנעול של נוקי מגיע עם רשימת פיצ’רים לא קצרה ועושה עבודה לא רעה בכלל. האם זהו המנעול האולטימטיבי?

התקנה

את המנעולים הקודמים התקינו מנעולנים, לעומת זאת, את המנעול החכם של נוקי אפשר להתקין לבד. חששתי מזה מעט, אמנם יצא לי לעשות כל מני התקנות, אבל עדיין לא של מנעולים. המנעול מותאם לרוב הצילינדים בארץ ובאתר תמצאו הוראות התקנה והתאמה מפורטות. אם אתם עדיין לא בטוחים, תוכלו ליצור קשר עם שירות הלקוחות שיוכל לעזור לכם.

כל מה שהייתי צריך לעשות זה להרכיב את הפלטה המתאימה מתוך שתי הפלטות המצורפות. האחת עם דבק והשנייה עם ברגים. ולהרכיב את המנעול על גבי הפלטה. למרות ש-2 ברגים בדלת מונעים מהפלטה להיות צמודה לחלוטין, זה לא הפריע למנעול והכל הותקן במהירות ובלי בעיות. מהרגע שהפלטה במקומה, פשוט דוחפים את המנעול עליה וברגע שישמע קליק תדעו שהוא במקומו.

המנעול מתלבש על הפרפר או המפתח הפנימי הקיים ומסובב אותו. אם אתם רוצים, אפשר להסיר אותו ולשים את המתאם הוורוד שבתמונה למטה כמו שאני עשיתי. זה שהמנעול מתלבש על הצילינדר הקיים זה יתרון לעומת מנעולים חכמים שמגיעים עם הצילינדר משלהם. מכיוון שאם נאבד מפתח או משהו נדפק בצילינדר, לא צריך לקנות מנעול חדש. בצידה החיצוני של הדלת הכל נשאר זהה לחלוטין ואף אחד לא ידע שיש לכם מנעול חכם. תוכלו כמובן להמשיך להשתמש במפתחות הקיימים.

מבחינה אסטית, אני חושב שאפשר להגיד די בבטחון שהמנעול גדול ולא משתלב יפה בנוף, בעיקר בגלל הצבע השחור הבולט. דווקא המנעול של DOORe, למרות היותו גדול ומגושם, השתלב טוב יותר. קיימים מנעולי נוקי לבנים, אך הם נמכרו במהדורה מוגבלת וכעת אין להשיגם באופן סדיר. נקווה שיכנסו ליצור סדיר בהמשך.

המנעול מתקשר עם האפליקציה ב-Bluetooth או דרך WiFi אם קיים מגשר (אגע בזה בהמשך). החיבור הראשוני למנעול פשוט ומהיר. המנעול עצמו עובד על 4 סוללות AA.

כיוון שכל דלת וצילינדר מתנהגים שונה, יש לכייל את המנעול באפליקציה. תהליך הכיול מנסה להבין לבד כמה המנעול צריך לסובב כדי לנעול או לפתוח את הדלת. הכיול דווקא לא צלח אצלי והייתי צריך לבצע תיקון באפליקציה של מספר הסיבובים לפתיחה ונעילה. ועדיין, זה תהליך פשוט וצריך להעשות רק פעם אחת ככה שזה לא נורא.

מכאן בעצם כבר תוכלו להיפרד מהמפתחות. כל מה שתצטרכו מעתה זה טלפון נייד כדי לפתוח ולסגור את המנעול. אם יש לכם שעון חכם של אפל או של סמסונג. תוכלו להשתמש גם בהם כדי לתפעל את המנעול במהירות. מהירות התגובה של המנעול גם דרך הנייד וגם דרך שעון הסמסונג שברשותי היו מעולים, בדורי ולוקאפ זה היה פשוט לא סביר, אבל בנוקי הזמן מפתיחת הטלפון עד פתיחת הדלת הוא מאד קצר.

בערכה תמצאו גם מגנט שחור קטן. ממקמים אותו ליד המנעול ותפקידו לסמן למנעול מתי הדלת סגורה ומתי פתוחה. בזכותו תוכלו פיצ’רים כמו למשל נעילה אוטומטית ועוד. לאחר כיול תוכלו לראות באפליקציה מה מצב הדלת כרגע (פתוח, סגור, נעול או לא) וגם מתי הדלת נפתחה או נסגרה (לוג). התאורה על המנעול עצמו מסמנת גם היא מתי המנעול פתוח, נעול ומתי הדלת פתוחה או סגורה.

התקנים משלימים

המנעול עובד נהדר בלי התקנים נוספים, אבל רק כאשר תעמדו בסביבתו. זה בגלל שלמנעול אין קישורית אינטרנט אלא בלוטות’ בלבד. אם תרצו לשלוט בו מרחוק, תצטרכו מגשר. המגשר מצד אחד מתחבר בבלוטות’ למנעול ולרשת האינטרנט בצד השני. כך תוכלו בעצם לגשת למנעול מכל מקום. המגשר הוא תקע (די גדול) שפשוט מחברים לחשמל. אחרי הגדרה קצרה באפליקציה, המגשר מחובר לאינטרנט ולמנעול ומחכה לשליטתכם.

רכיב נוסף בערכה הוא הקודן. מיקמתי אותוליד הדלת, הוא מאד קומפקטי וגם ההגדרה שלו דרך האפליקציה הייתה קצרה ונוחה. אם למשל יש לכם ילדים בבית שאין להם טלפונים ניידים, הקודן יכול להיות פתרון מצוין עבורם.

הייתי שמח יותר אם היה קורא טביעות אצבע כמו במנעולים של דורי ורב בריח. אבל קורא טביעות האצבע לא נמכר בארץ. הוא כן קיים ומיוצר על ידי חברה חיצונית, והמחיר בחו”ל לא נמוך (בערך 250 אירו לפני מיסים). שאלתי את היבואן לגביו. האפשרות ליבוא נבדקת אך כנראה שתקח זמן.

ישנם שני התקנים נוספים שזמינים לרכישה ולא יצא לי להתנסות בהם. אופנר (opener) שמתחבר לאינטקום ומאפשר לשלוט בדלת הכניסה לבניין מרחוק. והשני הוא פוב (fob), מפתח בלוטות’ שתוכלו לתת לילדים או לנותני שירות במקום מפתח. היתרון על מפתח פיזי הוא היכולת לשלוט בהרשאות והזמנים בהם המפתח יעבוד.

אופן ססמי

המנעול והאפליקציה עמוסים בפיצ’רים, אבל אתחיל מהפיצ’ר שהכי אהבתי.

פתיחה אוטומטית (Auto unlock). הרעיון פשוט, סמנו על המפה היכן נמצא המנעול וברגע שתגיעו לקרבתו, המנעול יפתח לבד. לדעתי זה הפיצ’ר המוצלח ביותר של המנעול. אם נשתמש במילים של אשתי – “יש בזה מן הקסם”. אין צורך בקוד או אפילו להוציא את הנייד מהכיס. תחשבו על עצמכם חוזרים מקניות עם ידיים עמוסות או עם ילדים. אין אפילו צורך לחפש את המפתחות, הדלת פשוט מנחשת שהגעתם ונפתחת מעצמה.

ישנה נקודה אחת שלצערי לא הצלחתי לפתור עד הסוף. הגינה שאליה אני יוצא עם הכלבה לא נמצאת מספיק רחוק מהבית (עצלן שכמוני) המנעול לא זיהה שיצאתי מהרדיוס, ולכן לא פתח את הדלת כשחזרתי. אחרי שההזתי מעט את המנעול על המפה הצלחתי לגרום לזה לעבוד בצורה טובה יותר. עדיין לפעמים המנגנון לא מפעיל את עצמו, שאלתי על זה בקהילה של נוקי ואחד המפתחים ציין שהמגבלה של המרחק היא דווקא של מערכת ההפעלה של הנייד (אנדרואיד) ולכן להם אין הרבה מה לעשות במקרה הזה. אולי ככה הכלבה שלי תרוויח טיולים ארוכים יותר.

נעילה אוטומטית – זוכרים את המגנט הקטן? בזכותו תוכלו לקבוע שהמנעול ינעל לבד לאחר זמן מסויים שהדלת סגורה. אני בחרתי 30 שניות, ובעצם אני לעולם לא צריך לדאוג שהדלת לא נעולה. ראיתי שיש גם בקשה פתוחה בקהילת המפתחים לנעילה אוטומטית כאשר תתרחקו מהבית ותצאו מהרדיוס שהוגדר מה שיכול לעזור לבעלי בתים פרטיים.

מצב לילה יוסיף לכם שכבת אבטחה נוספת. לאחר הגדרת שעת התחלה וסוף, המנעול ינעל אוטומטית בשעה ההתחלה וימנע שימוש בפתיחה אוטומטית. בנוסף, המנעול יכנס למצב של חסכון באנרגיה וכך הסוללות יחזיקו זמן רב יותר.

התראות חכמות יאפשרו לכם לדעת מה קורה עם המנעול בכל רגע. החל מהבסיסיות בהן תדעו על פעולות פתיחה, סגירה של הדלת או המנעול ועד התראות על כך שהדלת פתוחה זמן רב או שיצאתם מאיזור המגורים והדלת לא נעולה.

ניהול משתמשים והרשאות נרחב בו תוכלו להשתמש כדי לשתף את המנעול עם בני הבית אך לא רק. תוכלו למשל לתת לעוזר.ת הבית אפשרות לפתוח את הדלת אבל רק בשעות וימים מסויימים. תוכלו להגביל כך שמשתמשים יוכלו לפתוח את המנעול רק כאשר הם לידו ולא מרחוק או להגדיר פקיעת תוקף למשתמש וההרשאה. יש כאן לא מעט אפשרויות, לא הצלחתי לחשוב על מצב כלשהו בו חסר משהו בניהול המשתמשים וההרשאות. אם רכשתם את הקודן, תוכלו להגדיר גם קודים עם הגבלת שעות ותוקף.

ישנם פיצ’רים נוספים שפחות ארחיב עליהם כאן, כמו למשל מה תעשה לחיצה כפולה על כפתור המנעול, הגדרת לוח זמנים של פתיחה ונעילה, צפייה בלוג שימוש מפורט, ועוד.

היי גוגל, תפתח לי את הדלת

תוכלו לנעול ולפתוח את המנעול דרך העוזרת הקולית האהובה עליכם. המנעול תומך באופן מלא ב-HomeKit Alexa ו-Google assistant. בהגדרה הראשונית תספקו קוד בן 6 ספרות אותו תאמרו בכל פעם שתבקשו לפתוח את המנעול באופן קולי. עבור הנעילה אין צורך בקוד.

למנעול יש קהילת מפתחים די רחבה ובזכות כך גם תוכלו לחבר את המנעול לפלטפורמות בית חכם שונות כמו Home Assistant. בנוסף תוכלו להשתמש גם ב-IFTTT ולהגדיר אוטומציות שונות על המנעול – תוכלו לראות כאן כמה רעיונות נהדרים.

בשורה התחתונה

נוקי הוא ללא הספק המנעול החכם ביותר שיצא לי לבדוק עד כה. כמות הפיצ’רים רחבה והתמיכה נהדרת (גם של היבואן וגם בקהילה באתר של החברה). לא הצלחתי לחשוב על בעיה או משהו שחסר, וגם אם הוא קיים, יש סיכוי שהוא יתווסף בעדכון עתידי.

המנעול נמכר באתר החברה בארץ בעלות של 1,190 ש”ח. המנעול והמגשר ביחד עולים 1,550 ש”ח. אם תרצו גם את הקודן תשלמו בסה”כ 1,880 ש”ח.

אהבתם את הפוסט? עקבו אחר עמוד הפייסבוק של הבלוג.