fbpx
לחץ ״אנטר״ כדי לדלג על התוכן

ככה נראית תאורה חכמה בעתיד? התנסיתי בננוליף אלמנטס

רוב הסקירות בבלוג יוצאות מנקודת הנחה שאתם, הקוראים, מכירים את המוצר. לא תמיד בדיוק את הדגם או החברה הספציפית, אבל הרעיון כנראה מוכר. במקרה הזה יצא לי להתנסות במוצר עם נישה משלו. הננוליף (Nanoleaf) הם אוסף של אריחים שמתחברים יחד ומאירים במליוני גוונים שונים בקצבים, צבעים, ועוצמות לפי בחירתכם. אז האם זה רהיט? תאורה? קישוט? כנראה שהכל ביחד.

ננוליף?

ננוליף מייצרת מספר סדרות לתאורה חכמה, כולן מציעות אריחים כאלה או אחרים. קווים (Lines), משולשים/משושים (Shapes), ריבועים (Canvas) וסדרה מיוחדת בשם אלמנטס (Elements) בה האריחים בצורת משושה עם טקסטורה של עץ, ועליהם אפרט עוד בהמשך. הרעיון די פשוט, חברו את האריחים ביניהם וצרו לעצמכם פסיפס חכם על הקיר. בזכות החיבורים המודולרים, יש מקום ליצרתיות אין סופית באיך התוצאה הסופית תיראה. אם המוזה לא נוחתת עליכם באותו רגע, אל דאגה, יש בקופסא מספר הצעות וגם באתר ובאפליקציה תוכלו למצוא דוגמאות נוספות.

כל סדרות הננוליף, חוץ מהאלמטס מביאות שלל צבעים (16 מליון אם נהיה קטנוניים). אני דווקא הלכתי על האלמנטס כי הרגשתי שהם יהיו יותר אלגנטים ומתאימים לחדר הקיים. אבל אני מתכנן לשים את ה-Shapes בחדר המשרד. זה ללא ספק יהיה Ice breaker בשיחת הזום הבאה.

עיצוב ובנייה

כפי שכתבתי, הלכתי על ננוליף אלמנטס (Elements) – משושים עם טקסטורה ונראות של עץ. והאמת, זה נראה עצי למדי. לא הייתי בטוח מה הולך להיות כשהוצאתי את הפנאלים מהקופסא, אבל לשמחתי, זה לא איזה מדבקת ויניל או ציפוי זול, זה נראה ומרגיש ממש אמיתי. משהו בסגנון של פרקט למינציה. נכון נכון, עכשיו תבואו ותגידו “אבל זה לא עץ אמיתי”. אתם צודקים, אבל גם תשאלו את עצמכם מתי בפעם האחרונה ראיתם עץ מאיר בקצבים וגוונים משתנים? ואם ראיתם. תורידו מינונים.

אלמנטס – נראות והרגשה של עץ אמיתי

כל סדרה מגיעה באריזה עם מספר שונה של אריחים. ניתן לרכוש הרחבות ולחבר מספר גדול מאד של אריחים ביחד (ספוילר – זה יכאב לכם בכיס). כל שני אריחים מתחברים אחד לשני על ידי מחבר קטן, והאריח מודבק לקיר על ידי דבק מיוחד שניתן להסרה מבלי לפגוע בצבע הקיר – (Is it?). לצערי יצא לי להתנסות בקילוף שכזה ואולי זה היה אני אבל הצבע נשאר על הדבק ולא על הקיר. בפעם השנייה כבר השתמשתי במדבקות מיוחדות של 3M שיש לי נסיון מעולה איתן. מעבר לחיבורים של האריחים עצמם, יש פאנל כפתורי מגע וספק כח שיוחברו לאריחים גם הם. טיפ: תבנו את הצורה הסופיתת קודם על הרצפה ואחר כך סמנו מיקומים על הקיר כדי לפגוע כמה שיותר קרוב לתוכנית.

הדבר שאולי הכי הפריע לי הוא כבל החשמל. אולי סוללות לא היו מצליחות להחזיק הרבה זמן, אבל לראות כבל משתלשל למטה ממוצר כל כך אלגנטי, ממש מפריע בעין. הייתי רוצה לראות איך החברה מצליחה למצוא פתרון יותר מוצלח בדגמים הבאים, כמו שעשו יצרניות הטלויזיות. תוכלו לראות אותו בגריה שהוספתי למטה.

לאחר שהכל מורכב על הקיר, עובדים לחבר את האלמנטים לאפליקציה. הצימוד בין הנייד לאלמטנים מאד פשוט ואפילו עובד ב-NFC על ידי הצמדה של הטלפון לאלמנטים עצמם. האפליקציה תזהה את הצורה שהרכבתם על הקיר ותפתח בפניכם עולם תאורה חדש בו תוכלו לבחור צבעים, מקצבים, עוצמות וכל מה שתוכלו לחשוב עליו.

כפי שכתבתי – בסדרות האחרות שציינתי בהתחלה יש מגוון של מליוני צבעים, אך באלמנטס בחרו להישאר נאמנים למראה העץ ובחירת הגוונים היא בעצם גוונים של לבן (טמפרטורה) ולא צבעים. החל מ-1500K (תאורה חמה, כתומה יותר) ועד 4000 (תאורה קרה ולבנה). מעבר לכך תוכלו לבחור עוצמה בסולם של 1 עד 10. האלמנטים אמורים להחזיק כ-25,000 שעות כך שגם אם תאירו במשך 6 שעות ביום, האלמנטים יחזיקו כ-11 שנה. יש לי הרגשה שזה יספיק לכם.

פאנל כפתורי המגע יאפשר לכם שליטה פיזית ותוכלו לשלוט בעוצמת הארה, סצנות, הפעלה או כיבוי של מצב מוזיקה וכמובן הלדקה או כיבוי של האלמנטים. אחד הפיצ’רים היותר מגניבים הוא שהאלמנטים עצמם הם בעצם משטח מגע אחד גדול. דרך האפליקציה תוכלו להגדיר מה יקרה במחוות שונות (gestures) כמו שינוי העוצמה, סצנה או גוון התאורה וככה לקבל אפשרות שליטה.

פאנל הכפתורים – הפעלה, עוצמה, סצנה הבאה, שאפל ומצב מוזיקה

מצב מוזיקה הוא רעיון די מגניב בו התאורה “זזה” לפי הקצב. כשזה עובד זה ממש יפה. אבל מהנסיונות שעשיתי נראה שהמוזיקה צריכה להיות די חזקה או קרובה בשביל שהאלמנטים יצליחו לקלוט. וגם אז, האלמנטס מגיבים בדיליי של שנייה או שתיים מה שגורם להכל להראות מחוץ לקצב.

סצנות הם סדרת מצבים מוגדרת מראש של עוצמה וצבעים. האפליקציה כבר מגיעה עם כמה סצנות (מצב קריאה, פריחה, לבן עדין וכו) אבל כמובן שתוכלו ליצור בעצמכם או לחפש באפליקציה תחת ה-Discover ולמצוא סצנות שמשתמשים אחרים יצרו ושיתפו. כמובן שאפשר גם ליצור תזמונים, אם למשל תרצו שהאורות ידלקו כשאתם מתעוררים או יכבו כשאתם הולכים לישון.

כמובן שאם נמאס לכם ללחוץ על דברים תוכלו להשתמש בעוזרת הקולית האהובה עליכם (אלקסה, גוגל, הום-קיט) כדי להדליק, לכבות, לשלוט בעוצמה או לבחור סצנה – אם אתם מצליחים לזכור איך קוראים לה. אם תרצו גם תוכלו לבצע אוטומציות שונות על ידי חיבור ל-IFTTT וגם כמובן ל-Home Assistant.

אני אגב מיקמתי את האלמנטס בחדר התינוק ומצאתי אותם לא פחות ממדהימים לשימוש הזה. מעבר להיום פריט עיצובי שמאד מתאים לחדר. הם מצד אחד יכולים להאיר מספיק חזק בשביל לראות ולעשות כל מה שצריך כשנכנסים עם תינוק לחדר. מצד שני אפשר לקבוע שהם יאירו מעט מאד ולהשאיר את החדר חשוך מספיק בשביל לא להתקע עם הזרת בלול. בגלל הגודל של האלנטים, האור עצמו מפוזר ולא מסנוור וכמובן נמצא על הקיר ולא על התקרה.

סיכום

ננוליף מציעים תאורה איכותית, עיצובית, מיוחדת, מסקרנת, פרקטית וכיפית. מעטים הדברים הלא טובים שיש לי להגיד על המוצר הזה. חוץ מדבר אחד – המחיר. המחירים לערכות השונות מתחיל מ-460 שח לערכה עם 5 משולשים, עובר ב-900 שח לערכה עם 7 אלמנטס כמו שהופיעו בסקירה ומגיע עד 1900 שח לערכה עם 25 משושים – את הכל תוכלו למצוא באתר של היבואן הרשמי.

אהבתם את הפוסט? עקבו אחר עמוד הפייסבוק של הבלוג.