fbpx
לחץ ״אנטר״ כדי לדלג על התוכן

סקירה: רכז ברודלינק – שליטה מרחוק בכל מוצר

הרכז של ברודלינק (Broadlink) יכול ללמוד כל שלט רחוק שיש לכם ולהשתמש בו דרך הנייד מכל מקום בעולם. אם פעם היה צריך להגיע הביתה כדי להדליק את המזגן ביום חם, ברודלינק מאפשר לעשות זאת עוד בדרך הביתה. למזלנו, כל הטוב הזה יעלה לנו עשרות שקלים בלבד. 

ברודליק (Broadlink) הינה חברה סינית המייצרת מכשירים חכמים במחירים די נוחים. את מכשיר ה-RM Pro רכשתי ביולי 2015 ומאז הוא משחק תפקיד מרכזי אצלי בבית. המכשיר הוא מן קופסא שחורה משולשת/מעוגלת שדווקא יחסית נאה למראה לעומת המכשירים הסינים שיצא לי לפגוש. גודלו כ-11/10/3.6 ס”מ והוא מתחבר עם כבל USB ל-Micro USB סטנדרטי.

הרכז של ברודלינק. עיצוב נעים.

איך זה עובד?

כפי שציינתי, המכשיר הוא בעצם רכז (Hub) אינפרא אדום (IR) וגם RF בתדרים 433/315MHz. זוהי טכנולוגיה שונה מ-IR המאפשרת שליטה במוצרים ללא הצורך בקו ראייה בין השלט למוצר. ישנם מוצרים רבים המשתמשים בו כמו תריסים חשמליים, מתגי קיר ועוד. הרכז מתחבר מצד אחד לאינטרנט ומהצד השני הוא משדר פקודות באינפרא אדום או RF. כך שבעצם תוכלו לשלוט על הרכז מהנייד שלכם גם כאשר אתם מחוץ לבית. כך תוכלו להפעיל כל* מכשיר בטווח הראייה שלו שיש לו שלט IR או RF, כמו מזגן, טלויזיה, מאווררים, מגברים ועוד…

* יש מזגנים ישנים שדווחו כי למרות שיש להם שלט IR הרכז לא מצליח להפעילם, נסו לחפש בגוגל את דגם המזגן עם המילה Broadlink כדי לראות אם מישהו ניסה זאת כבר, אך לרוב המוחלט אין בעיה.

תהליך ההתקנה

לאחר חיבור הרכז לחשמל, מתקינים את אפליקציית e-control מחנות היישומים האהובה עליכם. ניתן להירשם כדי שתוכלו להשתמש בשירותי הגיבוי אך אם לא, תוכלו ללחוץ skip בצד ימין למעלה. לחצו על כפתור ה-‘+’ בצד ימין למעלה ו-Add Device. האפליקציה תלווה אתכם בהסברים פשוטים על התהליך ותוך כמה לחיצות יופיע לכם הרכז החדש על המסך ותוכלו להתחיל להוסיף לו פקודות. שימו לב שהרכז לא תומך ברשתות של 5 הרץ אלא 2.4 הרץ בלבד.

הוספת פקודות

ישנן 2 אפשרויות להוספת שלטים ופקודות לרכז. הראשונה היא לחפש את הרכז שלכם מתוך רשימת מכשירים קיימת שמשתמשים בדומה אליכם כבר לימדו את הפקודות באפליקציה. האפשרות השנייה היא ללמד אותו פקודה משלט רחוק שברשותכם. נתחיל מהאפשרות הראשונה ונחפש את המכשיר שלנו ברשימת המכשירים הקיימים.לחצו על כפתור ה-‘+’ באפליקציה, בחרו Add remote ולאחר מכן את הרכז שצירפנו (אם יש ברשת יותר ממכשיר ברודלינק אחד, כאן הם יופיעו). לחצו על הזכוכית מגדלת בצד ימין למעלה, הקלידו את שם החברה או הדגם ובחרו את האופציה המתאימה. האפליקציה תוריד את השלט והוא יפתח בסיום ההורדה כדי שתוכלו לבחון את הפעולות השונות.

במידה ולא מצאתם את המכשיר ברשימה, נלמד את הרכז פקודות משלט רחוק קיים. לחצו על כפתור ה-‘+’ באפליקציה. בחרו Add remote ובחרו את הרכז. כעת יופיעו בפניכם קטגוריות שונות, אדגים שלט מזגן. תוכלו לשים לב שיש 2 קטגוריות מתאימות. האחת Air Conditioning שתאפשר שליטה דומה לשלט מזגן פיזי בו יש את כל הפתורים ואפשר לשלוט בכל פקודה בנפרד. והשני  User-Defined Aircon שבו הפקודות הן בעצם מצב שלם המכיל את הטמפרטורה, עוצמת המאוורר תריסים וכו׳. לדעתי זוהי אופציה פרקטית יותר. נבחר באופציה זו. כעת נכנסנו לשלט, שימו לב לטמפרטורה שמופיעה למעלה הנקראת מחיישן הרכז כך שתוכלו לדעת בדיוק מה הטמפרטורה בבית לפני שתדליקו את המזגן. כעת כווננו בשלט המזגן את המצב הרצוי (קור / חום, טמפ׳, עוצמת מאוורר וכו׳) ולחצו על כפתור ה-‘+’ באפליקציה. כעת לחצו על כפתור הדלקת המזגן בשלט שלכם כאשר הוא מופנה אל הרכז, עם קליטת האות, יעלם הדיאלוג ויופיע הכפתור בשלט באפליקציה. אני משתמש 4 אפשרויות, 2 של חום עם 25 מעלות, אחת עם אוורור אוטומטי ואחת עם אוורור מינימלי, ה-2 הנוספות זהות רק עבור קור במקום חום. אתם יכולים להוסיף כמה פקודות שתרצו.

אם ברצונכם למחוק את השלט שיצרתם. חזרו לעמוד הראשי באפליקציה, ליחצו לחיצה ארוכה על אייקון השלט במסך הראשי ו-delete. כאן תוכלו גם ליצור קיצור דרך של השלט למסך הבית שלכם כך שלא תצטרכו להיכנס לאפליקציה כדי לפתוח את השלט.

מסך השליטה באפליקציה.

אוטומציה

אז אנחנו יוצאים מהים ובחוץ חום אימים, מגיעים הביתה, אבל שכחנו להדליק את המזגן מהדרך, אז מה כל זה שווה? כאן נכנסת האוטומציה, ביצוע פעולות באופן אוטומטי ללא חובת התערבות של המשתמש. באופן בסיסי, האפליקציה מאפשרת לנו לשלוח לקבוע פקודות שישלחו בזמנים קבועים. כך למשל תוכלו לקבוע שהמזגן יקבע בשעה מסויימת בלילה או ידלק בשעה מסויימת בבוקר. הזמנים יכולים להיות חד פעמיים או מחזוריים בכל יום.

איך מגדירים? פתחו שלט כלשהו, לחצו על אייקון גלגל השיניים בצד ימין למעלה ובחרו Timer. משם לחיצה על כפתור ה-‘+’ תפתח לכם את האפשרות לבחור את השלט והכפתור שילחץ ולאחר מכן תוכלו לבחור את השעה, האם זו פעולה חוזרת או חד פעמית ושם שיזהה את הטיימר.

אבל מה אם רוצים משהו יותר חכם? למשל להדליק את המזגן אם בחוץ מעל ל-30 מעלות ועכשיו יצאתי מהעבודה. ישנה אפשרות מתקדמת יותר לאוטומציה והיא שימוש בתוכנה חיצונית שתתפעל את הרכז. אפשרות אחת היא למשל להתקין את תוכנת Tasker המדהימה ומעליה פלאג-אין ייעודי שיאפשר לכם לבצע פקודות בהתאם למצבים שונים. אופציה נוספת היא שימוש בפלטפורמה רחבה יותר של בית חכם, כמו למשל HomeAssistant. נכון, אף אחד מהאופציות לא טריוויאלית ודורשות עבודה והדרכה לטובת ההקמה. זה ללא ספק אחד מחסרונות המוצר.

סצנות / תסריטים

סצנה היא בעצם אפשרות להפעיל סדרה של פקודות אחת אחרי השנייה בתזמונים מוגדרים מאד בלחיצה אחת. למשל כיבוי של מגבר וטלויזיה או כיבוי של כמה מנורות. כדי ליצור סצנה חדשה, לחצו על כפתור ה-‘+’ במסך הראשי ובחרו Add scene. לחצו על כפתור ה-‘+’ במסך החדש ובחרו את הכפתור הראשון שילחץ בעת הפעלת הסצנה. לאחר שתכניסו שם ללחיצה הפקודה תופיע ראשונה ומתחתיה כפתור ה-‘+’. לחצו עליו שוב ובחרו כפתור נוסף, הכפתור יתווסף גם הוא וביניהם תוכלו לראות בועה קטנה עם זמן, זהו הזמן שהרכז יחכה בין ביצוע הפקודות. לחיצה עליו תפתח חלון קטן שיאפשר לכם לשנות את הזמן הזה. כך תוכלו להמשיך ולהכניס פקודות שונות, לבסוף לחצו על כפתור ה-Save בפינה הימנית העליונה לשמירה. הסצנה החדשה תופיעה בראש העמוד הראשי, לחצו עליה כדי לראות שהכל פועל כצפוי.

גיבויים

ישבתם והכנסתם את כל הפקודות מכל השלטים שיכלתם למצוא, אבל, משהו קרה ונמחק לכם המכשיר. בלחיצה על התפריט בצד שמאל למעלה תוכלו למצוא את אפשרות ה-Backup. האפליקציה נותנת אפשרות לבצע גיבויים בענן של החברה. ניתן לגבות רק את 10 הגיבויים האחרונים כמותית כנראה שזה מספיק, אך אני הייתי מצפה שהגיבויים יתבצעו באופן אוטומטי וכל שינוי ישמר מבלי שאצטרך לעשות פעולה יזומה מהצד שלי. אם תרצו לשחזר גיבוי קיים. פתחו את האפליקציה, התחברו לחשבונכם, לחצו על התפריט ועל כפתור ה-Backup. שם תוכלו למצוא את אפשרות ה-Cloud backup list לחיצה עליה תפתח בפניכם את רשימת הגיבויים האחרונים שביצעתם ובחירה של אחד מהם תאפשר לכם לשחזר אותו.

יתרונות וחסרונות

אחד היתרונות הברורים הוא שידור ב-RF. בעוד שחלק מהמתחרים תומכים בפרוטוקולים נוספים בנוסף ל-IR, כמו למשל BT או WiFi. ה-RF הוא פרוטוקול שלא הרבה רכזים אחרים תומכים בו.
יתרון נוסף הוא המחיר, דגם ה-Pro אומנם יקר יותר מדגם ה-Mini אבל שניהם עדיין בקטגוריה של מוצרים זולים מאד (ראו הבדלים מטה).

החסרון הראשון הוא האפליקציה. היא אמנם מלאת אפשרויות אך לדעתי היא לא מספיק מהוקצעת. לאחרונה החברה שחררה אפליקציה חדשה (פירוט בעוד 2 פסקאות) אך נראה שהיא פחות מיועדת לשליטה בכפתורים של השלטים ויותר להתממשקות מול עוזרות קוליות. בנוסף, רשימת הקודם הקיימים אומנם גדולה יחסית אך מבולגנת וכל קוד רשום תחת שם אחד ארוך ולא ״שם חברה״, ״דגם מוצר״ כך שיהיה קל יותר למצוא ולדעת למה הוא שייך.

RM Mini

ל-RM Pro יש אח קטן בשם RM Mini. עיצובו קצת שונה ויש לו 2 פיצ׳רים פחות מאחיו הגדול. הראשון הוא היעדר תמיכה ב-RF והשני הוא חיישן הטמפרטורה. המחיר שלו זול משמעותית (כחצי ממחיר דגם ה-Pro) ולכן למי שלא מפריע 2 ההבדלים הנ”ל, יוכל להינות מדגם ה-Mini. ההתקנה ההגדרות וכל שאר הדברים שהזכרתי זהים לחלוטין בין הדגמים.

RM Plus

דגם הפלוס זהה ל-Pro רק שהוא נועד ל-Resellers. הוא נמכר ללא לוגו החברה ומאפשר לחברות צד 3 להדביק עליו את הלוגו שלהן ולמכור כמוצר שלהן, זה משהו מאד ידוע ונפוץ בעולם הריטייל. בדרך כלל המוצרים הללו פשוט לא מגיעים באופן ישיר לחנויות האינטרנטיות הבינלאומיות בצורה כזו.

שליטה קולית

לפני חודשים בודדים שיחררה Broadlink אפליקציה בשם Intelligent Home Center (או בקיצור IHC). האפליקציה מביאה עימה ממשק משתמש עדכני יותר אך הפונקציונליות נשארה כמעט זהה לאפליקציית ה e-control. התכונה החדשה שהאפליקציה מביאה עימה היא האפשרות להוסיף שלטים שנוכל לשלוט עליהם באמצעות אלקסה. יצרתי קשר עם החברה כדי לקבל עדכון על התמיכה בגוגל הום והם טוענים שזו תגיע בקרוב.

[עדכון 19.1] האפליקציה (IHC) תומכת כעת גם ב-Google Home ותוכלו לתפעל דרך Google Home את כמעט כל המוצרים שנשלטו דרך האפליקציה.

כרגע האפליקציה מאפשרת שליטה קולית רק על “שלטי” טלויזיה, אך אם תגדירו מכשיר אחר בתור טלויזיה הוא גם יעבוד בשליטה קולית. (באמצעות לימוד משלט קיים כפי שמופיע בתחילת הפוסט)

עדכון נוסף: כתבתי פוסט המתאר במדויק כיצד תוכלו לשלוט במכשירים שונים באמצעות פקודות קוליות בלבד.

מתחרים בולטים

למוצרי ברודלינק יש כמה מתחרים.
הראשון, רכז IR של חברת Xiaomi. נמכר במחיר דומה אך ההתמשקות שלו עם אפליקציות חיצוניות פחות טובה לדעתי. השני, רכז של חברת Logitech – Harmony, רכז שיודע לקבל פקודות ב-RF מהשלטים של החברה ולהוציא פקודות ב-IR / BT. כל תוכנות האוטומציה מתממשקות איתו באופן מצויין ויש לו מסד עם מגוון גדול מאד של מכשירים אך החסרון הגדול הוא המחיר. אם מסתכלים על שליטה במזגן בלבד אז כמובן יש את מוצרי סנסיבו.

לינקים לרכישה

Broadlink RM Pro – המחירים נעים בין 24-30$
Broadlink RM Mini – המחירים נעים בין 12-16$
Xiaomi IR Controller – המחירים נעים בין 20-25$
Logitech Harmony HUB – המחירים נעים בין 70-80$, לרוב אפשר למצוא באמזון את הרכז עם שלט פשוט במחיר זול יותר מהמחיר של הרכז לבדו.

אהבתם את הפוסט? עקבו אחר עמוד הפייסבוק של הבלוג.