לחץ ״אנטר״ כדי לדלג על התוכן

איך העוזרת הקולית של גוגל תעזור לכם ביום יום?

העוזרות הקוליות יודעות לעשות לא מעט. למעשה, הן יודעות לעשות הרבה דברים שרובנו לא יודעים שהן יכולות. מעבר להשמעת מוזיקה והדלקת נורות, איך אפשר להשתמש בעוזרת הקולית כדי לייעל ולהקל על חיי היום יום?

אז כמובן שלעבור על כל הפקודות שיש לעוזרת זו משימה שדורשת כמעט משרה מלאה. לעומת זאת, הכנתי רשימה די מתומצתת עם כמה פקודות שאני נוהג להשתמש בהן בעקביות ואני חושב שבהחלט יש להן מקום בחיי היום יום של כל אחד שיודע שהעוזרת הקולית קיימת.

הפקודות מטה נכונות לעוזרת הקולית של גוגל (Google Assistant) ולאו דווקא רק למכשירים/רמקולים חכמים (Google Home). חלקן גם מתייחסות למכשירים עם מסך, למשל הנייד שלכם או מסך חכם שמכיל את העוזרת הקולית.

תזכורות והערות

עבר בראשכם הרעיון שיכניס לכם מליונים אבל הידיים שלכם מלאות בסבון. אמרו "OK Google, Note to self". אם זו הפעם הראשונה שאתם עושים זאת, הנייד שלכם יקפיץ חלון ובו תוכלו לבחור את האפליקציה שתרצו לשמור בה את ההערה. תשמחו לדעת שיש לא מעט אפליקציות תומכות, ביניהן Google Keep, Any.Do, Pushbullet, Trello ועוד. חלק מהפלטפורמות הללו גם מאפשרות שיתוף עם אנשים ותוכלו אפילו לבחור ב-Gmail וישלח אליכם מייל עם מה שהכתבתם.

אתם לא יודעים איפה תהיו בשעה 17:00? אין בעיה. העוזרת של גוגל יודעת לרשום תזכורות תלויות הקשר ומיקום. כך למשל, תוכלו ליצור לעצמכם תזכורת שתקפוץ כאשר תגיעו למשרד. אמרו: "Remind me to contact Moshe when I get to work" וכך לא משנה באיזה שעה תגיעו למשרד, תתוזכרו. אתם גם יכולים להשתמש במקומות כלליים, אמרו למשל: " remind me to buy toilet paper when I get to the grocery store" ותתוזכרו בפעם הבאה שתגיעו למקום רלוונטי.

כמובן שתזכורות מבוססות זמן קיימות ויש להן לא פחות שימוש. יש הרבה דרכים ליצור אותן, למשל: "Remind me to take my laptop tomorrow at 8 am". אם יש לכם משימה קבועה תוכלו להוסיף את המילה "Every", למשל: "Remind me to send flowers to my wife on September 20th every year".

אם אתם מאלה שלא תמיד זוכרים דברים, העוזרת של גוגל כאן בשבילכם. אתם יכולים להגיד לעוזרת דברים שאתם רוצים שהיא תזכור, למשל: "Remember the passport is the in bedroom drawers" ואז שתחפשו את דרכון, תוכלו לשאול: "What did I tell you about my passport", והעוזרת תזכיר לכם היכן שמתם אותו.

עוזרת קולית זוכרת דברים

יכולה לזכור ולהזכיר לכםוקצת לחובבי אפל, אם אתם משתמשים בעוזרת הקולית של גוגל אבל עדיין מעוניינים שהתזכורות שלכם יגיעו לאייפון, אין בעיה. בעזרת יישומון (applet) ב-IFTTT תוכלו לעשות זאת ללא שום בעיה.

למתקדמים, יש גם אפשרות להכניס הערות ישר ל-Google Spreadsheet. צרו מראש מסמך Google Sheet והגדירו את היישומון ב-IFTTT כך שיפנה אליו.

לוח שנה

טריוויאלי אך יעיל מאד. יצירת אירועי לוח שנה, אמרו: "add to my calendar" ואז את פרטי האירוע תאריך ושעה. בהתחלה זה יכול קצת לשבור שיניים אבל מתרגלים לנוסח מהר מאד.

אם תרצו לבדוק פרטים על לוח השנה שלכם, יש לכם לא מעט אפשרויות:

 • "When's my next appointment"
 • "Show me my appointments for Tuesday afternoon"
 • "What does my day look like on Friday"
 • "What's on my calendar for next Monday"
 • "What/when/where is my next event"
 • "What's my first event tomorrow"
 • "When's my next haircut appointment"
אירוע לוח שנה בעוזרת קולית
תגיד לכם מה האירועים הבאים

ושוב, לחובבי אפל, תוכלו להמשיך להשתמש בלוח השנה שקיים אצלכם באייפון בעזרת יישומון ל-IFTTT.

הודעות ותקשורת

אחד הפיצ'רים האהובים עליי הוא היכולת של העוזרת לתקשר בלי ידיים. לא מעט אני מוצא את עצמי צריך לבצע שיחה או לשלוח הודעה דחופה תוך כדי נהיגה. כדי להתקשר לאחד מאנשי הקשר שלכם, כל עליהם לעשות הוא לבקש: "Call Moshe", אם יש למשה כמה טלפונים, תוכלו לציין מראש אם להתקשר לבית או למשרד. תוספת קטנה, אם אתם רוצים להתקשר על מצב דיבורית, תוכלו להגיד לעוזרת לבצע את השיחה מראש בצורה הזו (on speaker).

תבצע שיחה, בלי ידיים
תבצע שיחה, בלי ידיים

העוזרת יודעת לשלוח גם הודעות. אמנם לא בעברית אבל זה לא נורא. פשוט אמרו: "text Moshe I'll arrive late today" והודעה תשלח אל משה. אם אין מסך (למשל אם אתם משתמשים בעוזרת או שמסך הנייד כבוי) ההודעה תוקרא בפניכם לפני השליחה כדי לוודא שהעוזרת שמעה נכון. שימו לב, ברגע שתפסיקו לדבר (אפילו אם לזמן קצר) העוזרת כבר תתחיל לעבד את ההודעה ותשאל אתכם אם לשלוח. אם שכחתם מה זה SMS ואתם שולחים הודעות רק ב-WhatsApp, העוזרת יודעת לשלוח הודעות גם שם. פשוט אמרו "Send WhatsApp message" והעוזרת כבר תבקש מכם להשלים את הפרטים.

אם משה ענה לכם בהודעה, בקשו מהעוזרת להקריא לכם אותה: "Read my messages", אפשר גם לציין בסוף "from Moshe" ורק הודעות ממשה יוקראו. שוב, מאד נח בזמן נהיגה למשל.

אם אתם יותר אנשי אי-מייל, אין בעיה. תוכלו לבקש מהעוזרת למצוא אימייל בנושא מסויים: "find my emails about" או אי-מיילים ממישהו "find my emails from" והתוצאות הרלוונטיות יוצגו בפניכם. יש גם actions שיאפשרו לכם לקרוא מיילים משירותים נוספים כמו Office 365 או Outlook.com.

שליחת אימיילים דומה מאד לשליחת הודעה, השתמשו בתבנית הבאה: "Send email to [contact name], subject [your subject], message [your message].". כמובן שעליכם לוודא שאיש הקשר אליו אתם שולחים קיים אצלכם ברשימת הכתובות.

שליטה בנייד

העוזרת מאפשרת לכם לשלוט בטלפון הנייד (גם באייפון), זה בעיקר נח במצבים בהם הנייד מולכם אך אין לכם אפשרות לגעת בו. אתם יכולים לבקש מהעוזרת לפתוח אתר או אפליקציה, אם אתם ממש רוצים, תוכלו לבקש ממנה גם לחפש לכם קובץ ב-Drive: "search for 'presentation' in Google Drive".

אם אתם משתמשים בנייד כדי לשמוע מוזיקה/פודקאסטים או כל דבר אחר, תוכלו לבקש מהעוזרת להגביר או להנמיך את הווליום באחוז או לרמה מסויימת. אמרו: "set the volume to 10" או "set the volume to 50%". אם רועש לכם, תוכלו לבקש מהעוזרת להשתיק (mute) את הנייד.

ככל שהגרסאות מתקדמות כך גם קשה למצוא את ההגדרות במבוך המסכים. תוכלו לבקש מהעוזרת להדליק או לכבות פיצ'רים שונים. כמו למשל להדליק בלוטות' או לכבות WiFi. תוכלו גם לשלוט בפנס, מצב טיסה, מצב חסכון בסוללה, בהירות המסך ועוד..

אבטחה ופרטיות

ככל שאנחנו מצרפים עוד ועוד מוצרים לחשבונות שלנו כך גם הפרטיות שלנו נפגעת. עם זאת, העוזרת הקולית יכולה לעזור להקל קצת ולעזור לכם למצוא את הדפים הרלוונטים כדי שתדעו בדיוק היכן אתם עומדים. נסו את הפקודות הבאות:

 • "Open my Google account settings"
 • "Show my Google search history"
 • "Open my Google privacy settings"
 • "Open my Google security settings"

שונים ומשונים

אם אתם נמצאים לא מעט באוויר, תוכלו לבקש מהעוזרת מידע על טיסה והיא תגיד לכם האם היא עתידה לנחות או להמריא בזמן. מאד נח גם אם צריך לאסוף מישהו שעתיד לנחות.

אם אתם עומדים לצאת לדרכים ורוצים לדעת מה המצב, תוכלו לשאול את העוזרת כמה זמן יקח להגיע ליעדכם או מה מצב התנועה: "what the traffic is like on the way to work". כמובן שגם אפשר לבקש מהעוזרת להפעיל ניווט.

עומסים בדרכים
עומסים בדרכים

387236*8464? לפעמים לא בא לנו לחשב, גם אם זה פשוט. תוכלו לשאול את העוזרת תרגילי מתמטיקה שונים והיא תחזור אליכם עם תשובה די מהר: "What is 252 times 5".

כיוון שהעוזרת מקושרת למנוע החיפוש הגדול בעולם, יש לה גישה ל-לא מעט מידע בלשון המעטה. תוכלו להשתמש ביתרון זה ולשאול את העוזרת שאלות כלליות, למשל מי המנכל של חברה מסויימת, מיקום של חנות, תאריכים חשובים ובערך כל דבר נוסף שתרצו לדעת.

לפעמים הפשטות היא העזרה הטובה ביותר. אם הגעתם לצומת החלטות שאתם לא מצליחים לבחור, תוכלו לבקש מהעוזרת עזרה. בקשו ממנה להטיל מטבע (Flip a coin), להטיל קוביה (Roll a die) או בקשו מספר רנדומלי. אם אתם מרגישים ממש ברי מזל, נסו להגיד  "Crystal Ball" 🙂

יש לכם עוד טיפים ופקודות שעוזרות לכם לעבור את היום? כתבו ואעדכן את הפוסט. בנוסף, אתם מוזמנים לצפות ברשימה של פקודות ותכונות נוספות שהעוזרת הקולית מציעה. ואם כל אלו לא הספיקו, תוכלו לעיין ברשימת ה-actions (אפליקציות קוליות), אולי אחת מהן היא בדיוק מה שאתם מחפשים.

מבוסס על מאמר שפורסם ב-Computerworld

אהבתם את הפוסט? עקבו אחר עמוד הפייסבוק של הבלוג.