fbpx
לחץ ״אנטר״ כדי לדלג על התוכן

מה זה בית חכם?

הרעיון הוא מקום בו קיימים רכיבים המחוברים ביניהם, הניתנים לשליטה וניהול מרחוק וללא תלות של מי נמצא בבית, למשל שליטה בתאורה או מיזוג אוויר. טכנולוגיות הבית החכם השונות, מאפשרות למתגוררים בבית בטחון, נוחות ואף חסכון כלכלי. אוטומציה היא למעשה חלק בלתי נפרד מהבית החכם אשר יוצרת פעילות ללא התערבות ידנית, המתאפשרת על ידי שיתוף מידע ומצבים שונים בין הרכיבים החכמים המותקנים בבית.

מאז ועד היום

פרוטוקולים שונים לבית חכם קיימים למעשה כבר מאמצע שנות ה 70, ואפילו פעלו באופן אלחוטי על גלי רדיו כבר אז. בעשור האחרון הטכנולוגיה התקדמה מאד ומאז הצטרפו שלל פרוטוקולים חדשים שמאפשרים הקמה של בית חכם ועבודה בין רכיבים בצורה קלה יעילה ופשוטה.

מאז קמו גם חברות שונות שהטמיעו את המוצרים שלהם כחלק שהיום הוא בלתי נפרד מבית חכם, כמו למשל SmartThings שהתחילה בפרוייקט KickStarter אי שם ב 2012 וגייסה 1.2$ מליון דולר למימון הפתרון שלה לבית חכם, החברה נכנסה לשוק ב 2013 ונרכשה על ידי סמסונג ב 2014 אשר עד היום מחזיקה בה ומוכרת בשמה את הרכז המפורסם.

בשנים האחרונות ענקיות הטכנולוגיה בדמות גוגל אפל ואמזון נכנסו גם הן לתחום בכל הכח ושחררו את המוצרים והפלטפורמות שלהן לבית החכם, כמו Amazon Echo, Apple HomeKit ו Google Home.

שימושים

כמעט בכל מקום עירוני בו כבר קיימת טכנולוגיה כלשהי יש כבר אפשרויות של בית חכם.

  • טלויזיות מכילות מערכות הפעלה שיודעות להריץ יישומים נרחבים ולהפעיל בעצמן סרטים, מוזיקה ועוד, חלקן אפילו מאפשר הפעלה באמצעות קול או מחוות (Gestures)
  • תאורה חכמה היא אחד הדברים הבסיסים היום בבית חכם, עם מבחר עצום של חברות המציעות פתרונות תאורה חכמה, הניתנת לשליטה מרחוק או אפילו על ידי זיהוי נפח ותזוזה.
  • מנעולים ודלתות חכמות הן כבר מחזה נפוץ בארצות שונות, בארץ כיוון שהמנעולים יותר מיוחדים יש פחות מגוון אך ללא ספק זהו תחום שילך ויתפתח גם בארץ
  • חיות מחמד יכולות גם הן להנות מהבית החכם, עם מאכילים אוטומטים או אפילו משחקים שנשלטים מרחוק מבלי שתצטרכו לקום מהכיסא.
  • המטבח הוא אחד המקומות האהובים על החברות השונות, יש כאן אין סוף אפשרויות למכשירים חכמים שיקלו עליכם את מלאכת הבישול ואפילו סתם את חיי היום היום והקניות.
  • תחזוקת הבית יכולה להיות מאד מתסכלת, בייחוד אם יש פיצוץ בצינור או חס וחלילה שריפה שלפעמים יכול לקחת זמן עד שמגלים, ישנם חיישנים רבים שיודעים לדווח את מצב הצינורות והאוויר בבית בכל עת.
  • אבטחה, שכן היא כבר קיימת הרבה זמן בעיקר בעסקים השונים, מגיעה באופן פשוט וזול לבתים ומאפשרת לכל אחד לדעת מה קורה אצלו בבית בכל זמן.

הרשימה עוד ארוכה, וכל יום מצטרפים אליה תחומים ורכיבים חדשים.

יתרונות וחסרונות

אחד היתרונות הוא מניעת מקרים שהיינו רוצים למנוע כמו למשל דלת שנשארה לא נעולה או דירה שמגיעה לטמפרטורות גבוהות מאד כאשר יש בתוכה בעלי חיים וכל החלונות סגורים.

אך יש יתרונות נוספים, למשל השגחה על אנשים מבוגרים מרחוק בצורה קלה כך שתתאפשר להם שהייה בטוחה בביתם במקום לעבור למגורים יעודים, יתרון גדול נוסף הוא יעילות וחסכון בחשמל, למשל הבית החכם יוכל ללמוד את הרגלי הצרכים שלכם ולצנן את הבית עד שתגיעו הביתה ולדאוג לשמור על טמפרטורה קבועה ולקרר רק שצריך, גם דוד חכם זו דוגמא טובה לכך.

אך יש גם חסרונות, כיוון שכל ההגדרות דורשות לפעמים ידע טכני, שלא לכולם יש, הבית החכם לא הופך להיות חלק מה ״מיינסטרים״, חלקן קיבלו סטיגמה של מערכות מורכבות שקשה לגרום להן לעבוד וחלקן יקרות מדי למשתמש שרק רוצה להתנסות, מה שיגרום לכך שמשתמש חדש יוותר מיד כאשר יתקל בתקלה הקטנה ביותר.
החברות מנסות כל הזמן לגרום לרכיבים להיות פשוטים יותר ובעלי ממשקים קלים יותר למשתמש הפשוט אך עדיין לשמור על מענה למשתמשים בכל הרמות.

על מנת שהמערכות יהיו באמת אפקטיביות, עליהן לדבר אחת עם השנייה ללא תלות במי ייצר אותן, כיום אין תקן אחד או תקן בסיסי שעל החברות לעמוד בו ולכן הדבר מקשה על האינטגרציה בין הרכיבים, לעומת זאת, קיימים ארגונים אשר חלק מהפרוטוקולים הנפוצים יותר שייכים להם והם מכתיבים את הדרישות עבור התקנים כדי להגיע להרמוניה בין הרכיבים של חברות שונות ולפשט את חווית המשתמש.

החסרון הגדול ואולי המוצדק ביותר הוא כמובן נושא האבטחה, כל אחד מודאג כיום מהמידע שלו ואם זה לא מספיק אז בבית חכם עליו לדאוג גם שלא ינעל בתוך הבית או שהדוד ידלוק במשך שבוע רצוף, כל אלו דאגות מוצדקות, היצרניות וגם אותם ארגונים שמחזיקים בתעודות התקנים לרשתות השונות עושות כל שביכולתן כדי לדאוג שהבית החכם שלכם ישאר שלכם וללא הפרעות, אך האיום קיים ויש להיות מודעים לו. לבסוף אותן היצרניות אשר מייצרות את הרכיבים החכמים גם אוספות עלינו מידע, מטרתו היא להתאים את השירותים שלהן לפעולות שלנו באופן טוב יותר אך לא כולם שמחים עם המצב ויש חברות שמוותרות גם על כך, לסיכום, היצרניות חייבות לספק מספיק אמון ושקיפות אל מול הצרכנים, שכן אם הם לא יחשבו שהיצרנית דואגת לאינטרסים שלהם לפני שהיא דואגת לאינטרסים שלה, לא בטוח שמוצריה ימכרו לאורך זמן.

אהבתם את הפוסט? עקבו אחר עמוד הפייסבוק של הבלוג.