לחץ ״אנטר״ כדי לדלג על התוכן

סקירה: בקר בית חכם – VeraEdge בפרוטוקול Z-wave

בחירת רכז לבית החכם צריכה להיות מושכלת, הרכז אמור לשמש כמוח של הבית ועל כן הוא חייב להיות יציב, חכם ומספיק מפותח כדי לענות על כל צורך שיצוץ. השוק כיום מציע רחב של רכזים, חלקם מיוצרים על ידי חברות ענק כדוגמת סמסונג או לוג׳יטק, אך את השם Vera כנראה שלא שמעתם לפני אלא אם התעניינתם באחד. החברה פועלת בתחום כ 10 שנים וברשותה שורת מוצרי בית חכם הנחשבים למובילים בתחומם. אסקר כאן את בקר VeraEdge, הבקר הבסיסי יותר בסדרת הבקרים הנוכחית של החברה.

אחד המאפיינים המרכזיים בבקר בית חכם הוא כמובן הפרוטוקול בהם הוא תומך. אחד הפוסטים הראשונים והמרכזיים בבלוג מציג איך לבחור רשת אלחוטית כאשר מקימים בית חכם. אחת המסקנות המרכזיות היא שפרוטוקול Z-Wave הוא אחד הפרוטוקולים האידאלים למשימה. בקר ה VeraEdge תומך בפרוטוקולים Z-Wave Plus ו TCP ועל כן הוא בהחלט מועמד מתאים להיות עמוד תווך בבית החכם.

פרוטוקוליםZ-Wave Plus, TCP
זכרוןDDR2 128MB
מעבד580MHz MIPS SoC
זכרון פלאש128 MB
מערכת הפעלהMiOS
גרסאת UIUI7
חיבוריםUSB 2.0 x 1

לבקר יש כניסת USB, מה שמאפשר למשל לחבר GSM dongle כך שגם אם האינטרנט נופל (בטעות או בכוונה), תוכלו לגשת אל הבקר והודות לשימוש בפרוטוקול ה Z-Wave תוכלו להמשיך לעבוד מול הבקר והרכיבים מרחוק. זהו כמובן פיצ'ר חשוב מאד אם אתם משתמשים בבקר כחלק ממערכת אבטחה או כדי לשלוט בה. באופן דומה תוכלו לחבר דונגל של RF, למשל בתדר 433Mhz ולשלוט על מוצרים כגון שער חשמלי, תריסים גלאים ועוד, וזה כמובן בנוסף ל Z-Wave.

VeraEdge, קומפקטי

לחברה קיימים בקרים נוספים התומכים בפרוטוקולים שונים אך מה שמייחד את כולם הם מערכת ההפעלה והממשק, המשותפים בין כל הבקרים של החברה ועל כך אתמקד בסקירה זו.

חיבורים והתקנה ראשונית

הקופסא מכילה את הבקר, ספק כח, כבל רשת וחוברת הדרכה, אין הרבה איפה לטעות, מחברים לחשמל מצד אחד ולראוטר מהצד השני ואחרי מבט חטוף בחוברת נכנסים לאתר החברה. מיד מזוהה כי יש ברשת הביתית בקר חדש ונפתח אשף כדי לבצע הרשמה.

בתהליך ההרשמה תתבקשו להקליד את הפרטים הבסיסיים כמו שם, אימייל וססמא אך גם פרטים קצת יותר אישיים כמו כתובת (טיפ, את מספר הנייד יש להקליד ללא 0 בהתחלה), לאחר מילוי הפרטים הבקר יבצע עדכונים, זה עלול לקחת דקות ארוכות אז קחו זאת בחשבון לפני תחילת ביצוע התהליך. מיד בסיום העדכונים תועברו לבחירת שם לבקר ומיד לאחר מכן תפתח לפניכם רשימה ארוכה של רכיבים אותם ניתן לחבר לבקר.

הציק לי מעט שלמרות בחירת המדינה, עדיין היה צורך לשנות את השעון ל24 ואת היחידות טמפרטורה לצלזיוס. בנוסף, ישנה שורת התראות הנקראת ״Notifications Header״ אך ברירת המחדל שלה היא כבויה ולכן יש צורך להיכנס להגדרות ולהפעיל אותה באופן ידני, כנראה ששורת ההתראות מיועדת לאנשים יותר טכניים שידעו להפעיל את השורה באופן ידני. אך אלו כמובן פרטים תוכנתים קטנים שאולי יתוקנו/ישונו בהמשך.

ממשק

את הבקר ניתן לנהל בממשק אינטרנטי מכל דפדפן ומכל מקום באמצעות גישה דרך האתר של החברה, בנוסף ישנן אפליקציות לנייד שמאפשרות שליטה די רחבה. כיוון שהגדרות ראשוניות לרוב דורשות יותר מידע מול העיניים, בחרתי לעשות אותן במחשב.

בחלקו העליון של הממשק מוצגת התחזית והטמפרטורה ברגע זה, מתחתיה שורת ההתראות ומתחתיה החלון הראשי בו מוצג התוכן. מצד שמאל ישנו תפריט, התפריט מאד ברור וקל מאד להבין מה בכל אפשרות. בלחיצה כמובן שהתוכן יטען בחלון הראשי ולפעמים יפתח גם תת תפריט. הניווט מאד נח וקל מאד לנחש על איזה אפשרות עלינו ללחוץ כדי להגיע למקום הנכון. הטעינה מהירה מאד אם כי לפעמים ייקח 2-3 שניות לטעון את האפשרות שבחרנו בתפריט (בעיקר ביישומים).

בסה״כ ההרגשה היא שהשקיעו לא מעט מחשבה בחוויית המשתמש ומאד נח וקל לתפעל את הבקר.

הוספת רכיב

עם הבקר קיבלתי לטובת הסקירה גם חיישן תנועה וחיישן דלת/חלון. תהליך הוספת רכיב חדש הוא פשוט מאד, נכנסים לתת התפריט של Device, בוחרים ב Add device ומוצגת בפנינו רשימה של רכיבים לפי קטגוריות וגם אפשרות של Generic z-wave device, בחרתי בו כיוון שיצרן החיישנים שברשותי לא הופיע ברשימה. כעת התבקשתי להכניס את הרכיב למצב צימוד (pairing), לחיצה נוספת על next וכעת הבקר מחפש את הרכיב החדש למשך כ 60 שניות. זה לא לקח יותר מ 5-6 שניות עד שהבקר הצליח למצוא את הרכיב ולהתחבר אליו. השלב הבא והאחרון הוא בחירת שם לרכיב, חדר ואם רוצים, להוסיף את הרכיב לרשימת המועדפים. הבקר תומך כיום בכ 1200 רכיבים שונים מה שמכסה את רוב האפשרויות הקיימות בשוק.

יישומים

כיוון שרכז בית חכם אמור לענות על כמות עצומה של צרכים שחלקם דורשים התממשקות עם מוצרים שונים אשר לאו דווקא עובדים בפרוטוקול אלחוטי זה או אחר, ישנה דרישה לפלטפורמה הניתנת להרחבה באופן דינמי. כאן, בדומה למערכות ההפעלה של הניידים, יש שימוש ב״יישומים״ (מופיעים בממשק כ Apps אך נקראים גם Plug-ins), אשר מאפשרים התממשקות עם מוצרים ושירותים שונים.

רשימת היישומים הקיימים מכילה להערכתי כ 250 יישומים וכוללת ביניהם תמיכה במוצרי Harmony Hub, Broadlink, Philips Hue ושירותים כדוגמת Push notifications (לקבל התראות לנייד בצורה נוחה), שליטה ב Kodi, שירות Wunderground למידע מפורט אודות תחזית מזג האוויר ועוד רבים נוספים.

תרחישים

עד עכשיו הצגתי את האפשרויות השונות להוסיף מידע לבקר, אך כמובן שמלבד צפייה במידע היינו רוצים לעשות בו שימוש חכם ואוטומטי, לשם כך נשתמש בתרחישים (Scenes).

תרחיש בפלטפורמה בנוי מכמה חלקים:
1. תנאי הפעלה (Trigger) – בנוי מתנאי אחד או יותר, למשל כאשר יש זיהוי של חלון שנפתח וגם אין אף אחד בבית.
2. פעולה (Action) – למשל הפעלת טלויזיה בווליום גבוה או הבהוב אורות
3. סיום תרחיש (Finish the Scene) – כאן יש כמה תתי אפשרויות:

  • הגדרה באילו מצבים התרחיש יופעל, המצבים הקיימים הם: בית, חוץ, לילה או חופשה
  • הודעה למשתמש שהתרחיש הופעל, בעזרת אימייל, הודעת פוש או SMS (מוגבל בכמות)
  • הרצה של קוד Luup – מאפשר להוסיף אפשרויות מתקדמות יותר לניהול תרחישים מורכבים

אם נבחר ב Scenes בתפריט, יפתח לנו חלון שמציג את כל התרחישים הקיימים, מתי רצו לאחרונה ומתי הריצה הבאה (אם למשל יצרתם תרחיש שמופעל ע"י זמן), בנוסף יש ליד כל תרחיש כפתור להפעלה או עריכה. יצירת התרחיש, בדומה לתהליכים האחרים בפלטפורמה, הוא תהליך פשוט, כל אחד מהשלבים מוצג באופן ברור ואפשרות הבחירה של הפעולה או התנאי גם היא. לאחר שסיימנו יופיע לנו סיכום של התרחיש ונוכל לראות מה בחרנו בכל אחד מהשלבים.

מעט על המצבים האפשריים של המערכת (בית, חוץ, לילה או חופשה). ניתן כמובן לקבוע מצבים אלו באופן ידני פשוט על ידי בחירה של אחד מהם בחלון הראשי של הממשק, אך כמובן שגם כאן ניתן להשתמש בתרחיש כדי לקבוע את המצב. אחד מהשירותים שיוכלו לעזור לכם נקרא Geofencing. בעזרת שימוש באפליקציה התואמת יש אפשרות להגדיר על מפה איזורים מוכרים, נוכל למשל להגדיר את איזור ה'בית' על ידי סימון כתובת הבית במפה והגדרה של 200 מטר רדיוס מסביבה. כעת נגדיר תרחיש שבכל פעם שנזוהה מחוץ לאיזור זה, הבקר יעבור ל 'חוץ'.

אם תרצו תוכלו למצוא כאן סרטון מצוין המתאר כיצד עושים זאת וגם מראה קצת יותר איך נראה יצירת תרחיש.

אפשר כמובן לתת אין סוף דוגמאות לתרחישים שונים, החל משימושי אבטחה להתראה על כל שינוי בבית, דרך בקרות שונות של צריכת אנרגיה ועד שימושים להנאה כמו הפעלת מוזיקה בבקרים או הדלקת אור בשירותים אם נכנסתם ויש חושך. אצלי בבית יש המון תרחישים ולפעמים זה ממש מרגיש שהפלטפורמה "מנחשת" את הצעדים שלי.

מידע על צריכת חשמל

אחד היתרונות בבית חכם הוא היכולת לנטר את צריכת האנרגיה, ישנם רכיבים שתומכים בדיווח צריכת האנרגיה באופן אוטומטי ויש כאלה שתצטרכו להגדיר זאת באופן פרטני עבורם. כך או כך, יש לבקר אפשרות לקבל את נתונים אלו ולהציג לכם את כולם במקום אחד בצורה ברורה ונוחה, כך שתוכלו לדעת בכל רגע נתון מי צרכני החשמל בבית בכמה הם משתמשים ואולי למצוא מכשיר שצורך המון אנרגיה ויש להחליפו.

כמו בכל פרט מידע במערכת, נוכל להשתמש במידע שאספנו כדי ליצור סצנות (אוטומציה), כמה דוגמאות: ווידוא שהמזגן נשאר כבוי כאשר אין אף אחד בבית, ווידוא שתנור האמבטיה כבוי ואף אחד לא מתקלח (למשל עם שימוש בחיישן לחות) ואפילו כדי לקבל התראות על צריכה יומית או חודשית חריגה ומציאת הגורם לפני שמקבלים חשבון חשמל מנופח.

תכונות נוספות

תמיכה מרחוק

בוורה נראה שלוקחים את עניין התמיכה מאד ברצינות, תחת אפשרות ה Costumer care בתפריט, תמצאו טופס קצר אותו יש למלא עם תיאור הבעיה ואם רוצים, גם לאפשר גישה מרחוק כך שטכנאי השירות לא יזרוק עליכם הוראות רובוטיות מבלי להבין את מצב הבקר.

שירות הלקוחות עובד 24/7 (באנגלית) בחינם ולכל החיים. לטעמי זה ללא ספק זה אחד הדברים היותר מרשימים, עשיתי חיפוש קצר כדי לראות מה שעות הפעילות של חברת סמסונג למשל עבור מוצרי Smartthings וזה לא יותר מכמה שעות ביממה. זה אולי יכול להישמע כמו פרט קטן, אך למי שמפנה לעצמו זמן כדי להגדיר את הבקר ופתאום נתקע בבעיה, היכולת לקבל תמיכה מיידית (ויעילה כמובן) היא אחד הדברים שהכי הייתי רוצה שיהיה בכל מוצר שאני רוכש.

עוזרות קוליות

בגזרה זו חצי ישמחו, יש תמיכה כרגע באלקסה, תוכלו לעקוב כאן אחרי מדריך מפורט כיצד לחבר בין הבקר לאלקסה. לאחר מכן, תוכלו להשתמש באלקסה כדי לשלוט במכשירים והרכיבים השונים המחוברים לבקר, למשל אם חיברתם מתג חכם, תוכלו להדליק או לכבות אותו בעזרת הקול.

לגבי גוגל, נמסר לי מהחברה כי התמיכה נמצאת בעבודה וצפויה לצאת לציבור בהמשך השנה הנוכחית. לגבי תמיכה ב HomeKit של אפל כרגע לא נראית באופק וכנראה שנצטרך להמשיך להמתין.

התחברות מרחוק

אפליקציית ImperiHome

אל הבקר אפשר להתחבר דרך האתר של וורה ובעצם לגשת אליו מכל מקום עם אינטרנט. בנוסף, יש כמה יישומים לנייד שיאפשרו לכם שליטה בבקר. האפליקציות הרשמיות של החברה נקראות VeraMobile, ממשק האפליקציות מזכיר מאד את ממשק הדפדפן, לצערי האפליקציות הללו לא ברמה גבוהה (מפורט בהמשך) ולכן אפרט על אחת אחרת בשם ImperiHome. היישום מתממשק בקלות עם הבקר ומציג את כל הרכיבים והשירותים הקיימים כך שנוכל לשלוט בהם בקלות, בנוסף, היישום גם יודע להתממשק עם מוצרים נוספים כמו למשל נורות Yeelight כך שגם אם אלו לא מחוברים לבקר הם יוצגו ביחד ביישום.

ל iOS ישנן עוד 2 אפליקציות שאולי תמצאו אותן מוצלחות, הראשונה VeraMate והשנייה HomeWave (בתשלום)

חסרונות

היישומים מאד מועילים אך לפעמים גם אחרי ההפעלה היישום לא מוצא את המוצר באופן אוטומטי, למשל בהרמוני האב הייתי צריך למצוא את ה IP של ההאב ולהגדיר אותו באופן ידני ביישום. ללא ספק התהליך כאן צריך להיות אוטומטי או לפחות לבקש את ההגדרה בעת ההתקנה ולא אחריה.

האפליקציה לאנדרואיד עדיין לא ברמה מספיק גבוהה, למרות עדכונים בלתי פוסקים ותמיכה מצד החברה. האפליקציה עדיין לא מהירה כמו שימוש בדפדפן, בנוסף, בזמן הגדרת אזור הבית שלי האפליקציה קרסה, ולפי מבט חטוף בביקורות בחנות האפליקציות אני לא הראשון שזה קורה לו. אני רק יכול להניח שהחברה ממשיכה לעבוד על שיפור האפליקציה אבל בינתיים כנראה שהייתי נשאר עם ImperiHome.

לעומת בקרים דומים של חברות אחרות וגם של וורה עצמה, שתומכים בפרוטוקולים נוספים כדוגמאת Zigbee, Bluetooth, RF ואינפרא אדום, כאן עלינו להסתפק רק ב Z-Wave ו TCP. לפי הסבר שקיבלתי, לא קל ובטח שלא זול לאשר בקר שכזה מול משרד התקשורת ולכן מבחר הבקרים שתומכים בZ-Wave בתדר הישראלי די מצומצם. נקווה שבעתיד נראה את השוק הזה מתרחב ומביא מגוון רחב של אפשרויות לכלל המשתמשים.

תוכניות החברה לשנה הקרובה

החברה משקיעה המון בפיתוח ויש לא מעט פרוייקטים מעניינים לשנה הקרובה, ממשק המשתמש הקיים, UI7 עתיד להתעדכן ל UI8 ולהביא עימו שיפורים נוספים בחווית המשתמש בנייחים ובניידים. תמיכה ב IFTTT נמצאת מעבר לפינה (כרגע בשלבי בטא) וגם התממשקות עם העוזרות של גוגל כפי שציינתי.

Vera בישראל

כפי שציינתי בעבר, Z-Wave הינו פרוטוקול איזורי, מה שאומר שיש לו תדר שונה בין איזורים שונים, כאן בארץ התדר המאושר על ידי משרד התקשורת הוא 916MHz. היבואנית בארץ היא ״דומיקון – בית חכם יותר״, ממנה קיבלתי את הבקר לסקירה. בהזדמנות זו אציין כי מאחוריה עומד אדם בשם אורי, שמעבר לידע הרחב והמקצועי בתחום, הרבה מפועלו נעשה מהנאה והוא התקשר לא פעם לספר לי בהתלהבות על אפשרות חדשה בבקר ואיך לנצל אותו עד תום.

כיום בארץ כבר יש מגוון רכיבים המיובאים ע״י מספר חברות ושחקנים בתחום. לאחרונה בזק הכריזה על שיווק ״מערכת בית חכם״. לא הצלחתי למצוא מחירים לרכישה אלא רק עבור תשלום חודשי, אך רכיבים אלו תואמים לבקר בתדר המקומי ועובדים עם הבקר.

כתוצאה מתהליכי ייבוא ותקינה, המחירים בארץ גבוהים מעט מהמחירים של המוצרים המקבילים באירופה או בארה״ב. מחיר הבקר בארץ הוא כ 800₪ במבצע לקוראי הבלוג. רכיבים תואמים לתדר המקומי ניתן למצוא במחירים נוחים באמזון וחנויות אינטרניות אחרות. באופן כללי נראה כי המגמה היא גדילה של השוק העולמי והישראלי בפרט, מה שעתיד להביא להגדלת טווח המוצרים הזמינים לרכישה ולהורדת מחיריהם.

סיכום

זהו ללא ספק אחד המכשירים החכמים שיצא לי לפגוש. כל פעולה שרציתי לעשות הסתיימה בהצלחה והיה די קל להגיע לתוצאה הזו. מערכת ההפעלה מהירה ונגישה מכל מקום ובהחלט מרגיש שזהו מוצר שאפשר לסמוך עליו בכל מצב. לדעתי זהו ללא ספק אחד הבקרים המובילים כיום בתחום ולמרות מחירו המעט יותר גבוה ממתחריו, אני חושב שהוא בהחלט בחירה ראויה לבית החכם שלכם.

אהבתם את הפוסט? עקבו אחר עמוד הפייסבוק של הבלוג.