לחץ ״אנטר״ כדי לדלג על התוכן

סקירה: Switcher 2 וסוויצ׳ר Touch – מתג חכם לדוד חשמל

שליטה מרחוק בדוד החשמלי הוא אחד הדברים שאולי פחות יש צורך להסביר את נחיצותם. ההרגשה של לחזור הביתה אחרי יום גשום באמצע החורף ולגלות שאין מים חמים יכולה להיות לא פחות ממתסכלת. Switcher אמור לפתור לכם את הבעיה הזו ולתת לכם עוד קצת אפשרויות שליטה על הדוד.

על המוצר

המתג מיוצר על ידי חברה ישראלית ולפי הפרטים באתר מגיע מותאם לתקן הבנייה בארץ ומאושר על ידי מכון התקנים (בתקן ת״י 33). המתג בעצם מחליף את מתג הדוד הקיים ויושב ׳על הטיח׳ באתר תוכלו למצוא רשימה של מתגים ש Switcher מתאים להחליפם. עיצובו של המתג נעים ואסתטי ומשדר חדשנות אך עדיין משאיר דמיון למתג הדוד המקורי. כאן המקום להזכיר שכל התקנה של מוצר ברשת החשמל חייבת על פי חוק להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך. המוצר נמכר עם 12 חודשי אחריות.

הדגם הראשון של החברה נמכר כבר כמספר שנים, החברה הבטיחה ללקוחותיה עדכונים, תיקונים ופ׳יצרים נוספים אך נראה כי זנחה לחלוטין את משתמשי הדגם הראשון לטובת שחרור הדגם השני, בנוסף, החל מרגע הפרסום על הדגם החדש, החברה משכה את השחרור של הדגם חודשים רבים תוך שהם מבטיחים הבטחות שווא ללקוחות, לדעתי התנהלות זו פוגעת בסופו של דבר בחברה ומציגה אותה באור שלילי כלפי לקוחות עתידיים ובייחוד ללקוחות קיימים. הדגם הנוכחי שוחרר לבסוף באפריל 2018.

במרץ 2019 הוציאה החברה דגם חדש בשם Switcher Touch או Switcher V3. הדגם החדש מגיע כפאנל זכוכית ומתאים לגוויס 3 מקום. חוץ מזה, אין שום הבדל בינו לבין הדגם השני.

Switcher touch

התקנה

לאחר התקנת המתג על הקיר, הורדתי את האפליקציה מהחנות הרלוונטית והתחלתי בתהליך ההתחברות הראשונית של המתג עם האפליקציה. החברה פירסמה סרטון המציג את תהליך החיבור הראשוני לאפליקציה, בהחלט שימושי. התהליך לקח כ 5 דקות שלאחריהן המתג מחובר לאפליקציה וניתן לשלוט בו בקלות, די נוח ופשוט בסך הכל.

כחלק מתהליך ההתקנה יש להפעיל את המתג על ידי לחיצה על כפתור מנורה אדום גדול, חשבתי שכפתור זה יכבה בהמשך ונועד להתקנה הראשונית בלבד אך מסתבר שהוא נשאר דולק באופן קבוע ובעצם זו הדרך לדעת שהמתג ״עובד״ (אך לא שהדוד עובד!), בכדי לדעת שהדוד עובד ישנה מנורה קטנה ובולטת הרבה פחות (נורת גלגל השיניים בתמונה מטה), העניין הזה עשה לא מעט רעש לחברה והם כנראה הבינו את הטעות ומאפשרים לכם ליצור איתם קשר ולקבל מדבקה שתכסה את הכפתור ותוריד קצת מתשומת הלב שהוא מקבל, אמנם לא אידיאלי, אבל לפחות מנסים.

המתג ללא המדבקה (מימין) ועם המדבקה (משמאל)

מה עוד

מעבר לתיקוני הבאגים, החברה הוסיפה גם כמה פיצ׳רים חדשים לדגם החדש:

  • ריבוי משתמשים
  • אפשרות הפעלה ברשת מקומית ללא גישה לאינטרנט*
  • התראת פוש למכשיר בעת כיבוי והדלקה (ניתן לשליטה)
  • קבלת סיכום על סכום השימוש

ניסיתי לבדוק בעצמי את אפשרות ההפעלה ברשת המקומית ולא הצלחתי, לאחר שיצרתי קשר עם החברה נאמר לי כי עליי קודם להתחבר באמצעות האינטרנט למכשיר ורק אז אם אני נמצא בתוך הרשת אוכל להשתמש בו ללא אינטרנט, וואט?!

שימוש במתג והאפליקציה

לאחר שיצאתי מהאפליקציה בפעם הראשונה, היה עליי להתחבר בשנית למרות שלא ביצעתי יציאה מהחשבון, לאחר שסגרתי ופתחתי את האפליקציה שוב הבנתי שזו לא בעיה חד פעמית אלא באג, בנוסף לבאג זה מצאתי את האפליקציה איטית, די מסורבלת ולא הכי נוחה לשימוש.

לאחר ההתחברות, מוצגים בפנינו כל המתגים המקושרים לחשבון, לחיצה על אחד מהם יפתח בפנינו את מסך השליטה שכולל 4 טאבים שונים:

  • בית – הפעלה או כיבוי פשוטים של הדוד, הפעלה מוגבלת בזמן (ע״י סיבוב מחוג במשיכה) ותצוגה של מצב הדוד כולל הצריכה הנוכחית ב A.
  • תזמון – קביעת הדלקה מתוזמנת של הדוד, תוכלו לבחור ימים, שעת הדלקה וכיבוי והאם הפעולה חוזרת או חד פעמית, קצת חסרה לי האפשרות לקבוע לפי תאריך למשל.
  • כיבוי אוטומטי – כיוון שאנחנו עדיין שולטים בדוד באופן ידני, יש מקום לטעויות, בטאב זה תוכלו לקבוע את הזמן המקסימלי שבו הדוד יהיה דלוק, לדעתי זוהי אופציה מצוינת וחשובה.
  • הסטוריה – לאחר טעינה של כמה שניות יוצג בפניכם באופן די נחמד הסטוריית השימושים בדוד, תוכלו לראות מי מהמשתמשים הדליק את הדוד בכל יום ולכמה זמן, בתחתית העמוד ישנו כפתור קטן עם כיתוב Sum, שלחיצה עליו תפתח אפשרות לקבל את הסכום בשקלים אותו תשלמו עבור הדוד בטווח תאריכים מסוים, לא רע.

נקודה לטובה, עם הזמן האפליקציה קיבלה לא מעט עדכונים ואני חייב להודות שהרבה מהבאגים תוקנו וחווית השימוש אכן השתפרה, אך עדיין האפליקציה מרגישה כבדה ואיטית ויש מקום לשיפור.

על המתג עצמו מלבד כפתור ההתחברות הראשונית תוכלו למצוא גם את כפתור ההדלקה והכיבוי של הדוד (לא הגדול האדום) שלחיצה קצרה עליו תדליק או תכבה את הדוד בהתאם למצב הנוכחי, לחיצה ארוכה תוסיף 15 דק׳ כל שנייה כך שתוכלו להדליק את הדוד ל 15,45 או 60 דק׳ באופן ידני.

מסביב לכפתור ההדלקה יש 4 רבעי עיגול שיציגו לכם את הזמן הנותר לכיבוי הדוד, כל רבע מייצג 15 דק׳ והם ידלקו גם כאשר הדוד הודלק באופן ידני וגם כאשר הודלק דרך האפליקציה.

אוטומציה

אוטו מה?, אין אוטומציה, חוץ מהאפשרות לקבוע הדלקה וכיבוי לפי לוח זמנים, החברה לא מספקת שום אפשרות לשליטה אוטומטית במתג, אז לפני שאתם בונים על המוצר כחלק מהבית החכם שלכם, תדעו שיש מצב שהוא כנראה יהיה אחד המוצרים הפחות חכמים בבית, לדעתי זה החסרון הגדול ביותר של המוצר ופשוט הופך את המתג להרבה פחות שימושי, רק תארו לכם שהדוד היה נדלק לבד כאשר יצאתם מהעבודה והיה יום מעונן או גשום, לא הייתם זורקים לו מילה טובה?

עוזרות אישיות

החברה מבטיחה כבר חודשים (שמים לב לתבנית?) אפשרות להפעלה של הדוד דרך אלקסה של אמזון, לאחרונה אף יצא לי לראות כי הם שחררו גרסאת בטא לסקיל, אך אין פרטים לגבי תאריך השחרור לציבור. לגבי גוגל הום, החברה טוענת שתהיה תמיכה בעתיד, אך מי יודע מתי. נכון לכתיבת שורות אלה אין אפשרות להפעיל את המתג עם אף אחת מהעוזרת אישית הקיימות, מאכזב.

מתחרים

אם פחות התחברתם, תדעו שיש אפשרויות נוספות, למשל דודאפ, לא הצלחתי באתר למצוא יותר מדי פרטים על המתג ועל הפ׳יצרים הקיימים, המחיר די דומה למחיר Switcher.  גם חברת Broadlink המוכרת לנו מ-רכז ה RM מציעה מתג חכם.

אם אתם עדיין רוצים דוד חכם אך לא מעוניינים בהחלפת המתג, תדעו שיש גם פתרונות שונים לשליטה במתג בהתקנה סמויה, כמו למשל רכיב Sonoff או בקר ללוח של חברת Broadlink אך קיימים עוד מתגים רבים נוספים, כיוון שהם מתחברים ישירות לחשמל בביתכם, יש לוודא את תו התקן והמפרט השלם כדי לוודא תמיכה ברשת החשמל ובדוד.

סיכום

הדגם החדש של המתג בהחלט מביא התחדשות ואמינות לעומת הדגם הקודם, אם כי לא בטוח שלבעלי הדגם הראשון יש סיבה טובה לשדרג. אני באופן אישי מרגיש שחסר לו עוד כמה דברים בשביל להיות באמת מוצר כחלק מבית חכם ומההכרות שלי עם החברה לא נראה שזה הולך להשתנות בקרוב. למי שמחפש את האפשרות הבסיסית של להדליק ולכבות את הדוד מרחוק, זוהי אופציה לא רעה, אך לא בטוח שיש למוצר יתרון כלשהו על פני המתחרים.

מחיר וזמינות

הדור השני עולה 299 ש״ח בעוד השלישי (Touch) עולה 329 ש״ח כולל משלוח מהיר עד הבית את שניהם תוכלו למצוא באתר החברה. אם תרצו לאסוף את המכשיר באופן עצמאי תוכלו למצוא אותו בחנות של אחת מהרשתות Ivory, Bug ו iDigital.

אהבתם את הפוסט? עקבו אחר עמוד הפייסבוק של הבלוג.