לחץ ״אנטר״ כדי לדלג על התוכן

סקירה: שקע חכם Broadlink SP3

Broadlink SP3 הוא שקע חכם ובעזרתו תוכלו להדליק כל מוצר שמתחבר לחשמל, מרחוק. אם לא עולות לכם דוגמאות לשימושים בראש ואתם חושבים שאין לכם צורך בו, אתם כנראה טועים, תנו לי לעזור לכם, תוכלו למשל להדליק מרחוק את המנורת נוי שהמתג שלה איפשהו מתחת לספות, לחמם את המכונת קפה בלי לצאת מהמיטה או לוודא שהמגהץ כבוי אחרי שהשתמשתם בו.

אם עוד לא הכרתם את חברת Broadlink ומוצריה, זה הזמן, ברודלינק היא חברה סינית המייצרת מספר מוצרי בית חכם, כאן בבלוג סיקרתי לא מזמן את רכז ה IR שלהם – Broadlink RM, רוב מוצריה עובדים על WiFi והמחירים בד״כ די נמוכים בהשוואה למוצרים מתחרים. החברה כל הזמן מתפתחת ומעדכנת את האפליקציות והמוצרים בקצב די גבוה כך שיעמדו בקו אחד מול חברות גדולות ממנה מה שלדעתי נותן לה הרבה נקודות זכות.

מה בקופסא

הקופסא מכילה את השקע בלבד, אין אביזרים נוספים. השקע עצמו בצבע לבן עם כפתור גדול בחלקו התחתון, כאשר דלוק הוא מואר באור כחול או לבן. לצערנו Type H הייחודי לארצנו לא נמכר בחול ועל כן אם נרצה הארקה בשקע נאלץ לשלם מחיר די גבוה ולקנות את השקע מברודלינק ישראל (דגם ה SP2 אך מקביל ל SP3 האירופאי). כל עוד נחבר מוצרים שלא דורשים הארקה (חיבור 2 פינים) אין שום בעיה להזמין ולהשתמש בגרסא האירופאית של השקע. השקע יודע לעבוד עם צרכנים של עד 16A.

חיבור והגדרות

אז הדבר הראשון והמתבקש הוא כמובן לחבר את השקע לחשמל, לאחר התקנת אפליקציית ה e-control, לוחצים על כפתור ה+ בצד ימין למעלה ו Add device, נאשר את פרטי ההתחברות לרשת הלחוטית ונלחץ על Configure, כעת לוחצים לחיצה ארוכה על הכפתור המרכזי בשקע עד שיהבהב בצבע כחול, לאחר זמן קצר יפסיק ההבהוב המהיר ויופיע השקע החכם במסך האפליקציה, הכל מוכן, קל ופשוט.

שימוש

אז לאחר ההגדרות לחצתי על המכשיר החדש באפליקצייה ונפתח לי מסך על כפתור גדול עליו כפתור Off ומתחתיו כפתור עם תמונה של נורה, בצד שמאל למטה כתוב History state ובצד ימין למעלה טאב נוסף בשם Timer. אני מאמין שאפילו בלי שתראו את המסך תוכלו כבר להבין את כל הפונקציונליות הקיימת עבור השקע.

בטאב ה Timer, יש 4 אפשרויות: ספירה לאחור, תזמון, טיימר ציקלי (cycled), וטיימר לתאורת לילה. הראשון והשניים האחרונים די ברורים, הציקלי מאפשר לכם לקבוע משך זמן ל On ומשך זמן ל Off, כך שתוכלו להפעיל ולכבות את השקע לסירוגין בין שעות מסויימות באופן אוטומטי (למשל עבור תנור חימום).

מסך השליטה בשקע באפליקציית e-control

לחיצה על כפתור ההיסטוריה תציג בפנינו פירוט של כל פעולות ההדלקה והכיבוי, מסודר לפי ימים, ולחיצה על כפתור הנורה ידליק את הכפתור הגדול באור לבן.

כפי שציינתי קודם, גם על השקע עצמו יש כפתור, כאשר השקע עובד הכפתור מואר בצבע כחול, כאשר מנורת הלילה דלוקה הוא בצבע לבן, לחיצה קצרה תדליק או תכבה את השקע, כך שגם אם אתם באותו רגע ליד השקע ולא רוצים להוציא את הנייד, קל מאד להפעיל אותו באופן ידני, פונקצנליות זו קיימת ברוב השקעים החכמים ולא סתם,  לדעתי היא בהחלט הכרחית וכנראה שתמצאו את עצמכם לא פעם מדליקים או מכבים את השקע באופן ידני.

שליטה קולית

השקע תומך ב Alexa, כמו ב Broadlink RM יש להשתמש באפליקציית ה IHC ולהוסיף את המכשיר תחת US SP3 ולתת לו שם כרצונכם (זה יהיה המזהה ב Alexa), לאחר מכן להיכנס לאפליקציה של Alexa, לאשר את ה Skill של Broadlink אם עדיין לא עשיתם זאת ולבצע Devices discovery, השקע החכם אמור להופיע לכם ברשימת המכשירים ותוכלו להדליק ולכבות אותו באופן קולי, ניסיתי לקבל תשובה לגבי תמיכה ב Google Home אך נכון לעכשיו, אין תשובה.

השקע החכם באפליקציית Alexa, אצלי בשם Camera (מחוברת אליו מצלמה)

מתחרים

יש המון מתחרים, החל ממבחר שקעים חכמים ללא חברה מוכרת הנמכרים באתרים הסינים ועד חברות גדולות כמו TP-Link ו Osram שמוכרות את השקעים בעשרות דולרים אך רובן כבר תומכות בהפעלה קולית באופן מלא, כיוון שהמוצר בעצמו הוא די פשוט, אני מאמין שההבדלים יצטמצמו לכמה דברים בלבד: מחיר, הפעלה קולית וגישה מבחוץ (API). ברודלינק אומנם לא מפרסמים API, אך קיימות ספריות רבות שיודעות לעבוד מולו באופן לא רשמי. שימו לב שאם אתם רוכשים שקע אמריקאי, לוודא שאכן אפשרי לחבר למתח של 220v (ובנוסף תצטרכו 2 מתאמים)

Broadlink SP3s

דגם ה SP3s, בנוסף לכל הפונקציונליות שהצגתי עד כה, יודע גם להציג צריכת חשמל, זו דרך מאד נחמדה לנטר את המוצרים החשמליים בביתכם.

סיכום

לדעתי זהו מוצר נפלא, יש לו שימושים נרחבים ורבים, המחיר זול והאפליקציה עושה את העבודה. לדעתי אין אחד שלא ימצא לשקע שימוש, ואפילו ליותר משקע מאחד.

השקע זמין לרכישה במרבית האתרים הסינים, תוכלו למצוא את 2 הדגמים שהצגתי (SP3, SP3s) במחירים של 20-25$.

דגם ה SP3 (ללא הצגת צריכת חשמל)

דגם ה SP3s (עם הצגת צריכת חשמל)

אהבתם את הפוסט? עקבו אחר עמוד הפייסבוק של הבלוג.